Správy

Danka Barteková a Radoslav Malenovský dominovali v ankete Športovec roka 2023

Bratislava 5. február 2024 - Výnimočný dvojitý zásah sa podaril členom Športového centra polície v prestížnej ankete Športovec roka 2023.  Strelkyňa Danka Barteková zvíťazila v ankete o 72 bodov pred zjazdárkou Petrou Vlhovou, ktorá vyhrala predchádzajúce štyri ročníky ankety a stala sa vôbec po prvýkrát víťazkou. Paralympionikom roka 2023 sa stal reprezentant v parašportovej streľbe Radoslav Malenovský. Výsledky tradičnej ankety Klubu športových redaktorov (KŠR) vyhlásili na slávnostnom galavečere v Opere Slovenského národného divadla v Bratislave
 
Kráľovná slovenského športu v roku 2023 Danka Barteková získala v roku 2023 v skeete unikátne double - titul majsterky sveta aj Európy. Stala sa vôbec prvou strelkyňou v skeete v histórii, ktorá si vybojovala tituly majsterky sveta a Európy v jednom roku (v Baku, resp. v Osijeku). Zlato z Baku ozdobila aj miestenkou na olympijské hry 2024 do Paríža i bronzom zo súťaže družstiev. S kolegyňami z družstva dosiahla rovnako cenný kov aj na Európskych hrách na strelnici vo Vroclave. V Chateauroux vyhrala generálku na OH 2024 a v pretekoch Svetového pohára v Dauhe dosiahla kvalifikačný absolútny svetový rekord zostrelením všetkých 125 „holubov“. Popri športovej kariére si stíhala plniť aj povinnosti členky Medzinárodného olympijského výboru a viceprezidentky Slovenského olympijského a športového výboru.
Medzi najúspešnejších športovcov roka sa Barteková dostala tretíkrát - po 3. mieste v olympijskom roku 2012 a ôsmom v roku 2019 sa stala prvýkrát víťazkou ankety. Po Jozefovi Göncim (1999) a Zuzane Rehák Štefečekovej (2012) je treťou strelkyňou, ktorá triumfovala v ankete Klubu športových redaktorov.
 
Profil:
Narodená 10. októbra 1984 v Trenčíne, vyrastala v Malženiciach, žije v Trnave.
Členka Športového centra polície a ŠKP Bratislava.
Tréneri Sandro Bellini a Štefan Zemko.
V top 10 ankety je medzi jednotlivcami tretíkrát. V roku 2012 skončila tretia, v roku 2019 bola ôsma. Družstvo v skeete žien s Dankou Bartekovou v zostave skončilo v rokoch 2006 a 2014 tretie v ankete medzi kolektívmi.
 
V ankete sa na popredných priečkach umiestnili aj ďalší športovci pod krídlami Športového centra polície – Marián Kováčocy na ôsmom a Ján Volko na desiatom mieste. Strelec  Marián Kovačócy získal po 14 rokoch na majstrovstvách sveta medailu. Na šampionáte v Baku pridal k striebru aj olympijskú miestenku do Paríža. Na Európskych hrách na strelnici vo Vroclave získal s družstvom mužov Slovenska striebornú medailu.
Profil:
Narodený 17. septembra 1984 v Trnave.
Tréner Hubert Andrzej Olejnik.
V top 10 ankety je druhýkrát - v roku 2009 bol deviaty.
 
Najrýchlejší Slovák súčasnosti Ján Volko skončil v ankete desiaty. V roku 2023 sa štvrtý raz za sebou dostal na halových Majstrovstvách Európy v behu na 60 m do finále. Vo finále dobehol na 5. mieste. Na Európskych hrách v Chorzówe získal bronz na 200 m, na polovičnej trati finišoval piaty a výrazne pomohol k bodom aj slovenskému tímu, ktorého bol kapitánom. Na svetovej univerziáde v Čcheng-tu skončil na 200 m trati na 4. mieste.
Profil:
Narodený 2. novembra 1996 v Bratislave.
Tréneri Naďa Bendová a Róbert Kresťanko.
V top 10 ankety je piatykrát – v roku 2022 bol tretí, v rokoch 2017, 2019 i 2020 skončil vždy štvrtý.
 
Parašportovec roka Radoslav Malenovský si v roku 2023 vybojoval v peruánskej Lime titul majstra sveta v ľubovoľnej malokalibrovke 3×40. Pre 37-ročného parastrelca ide o premiérový triumf v ankete Športovec roka. Na ďalších dvoch priečkach skončili paracyklista Jozef Metelka a ďalšia parastrelkyňa Športového centra polície štvornásobná olympijská víťazka Veronika Vadovičová.
 
Držíme palce našim športovcom do roku 2024!